Gary Grice, sahne adıyla bildiğimiz GZA ve The Genius, 22 Ağustos 1966’da doğdu. Kendisi aynı zamanda gelmiş geçmiş en ikonik hip hop grubu olan Wu-Tang Clan’in de kurucu üyelerinden.

GZA, gençlik yıllarında sık sık Bronx’a gidiyor ve etrafındaki sanatçılardan yeni şeyler öğrenmeye çalışıyordu. Ardından kendi bölgesi olan Staten Island’a dönerek, öğrendiklerini kuzenleri olan Ol’ Dirty Bastard ve RZA’ya anlatıyordu. Wu-Tang’in daha da temeline inecek olursak, bu 3’lünün (GZA, RZA, Ol’ Dirty Bastard) All in Together Now adlı bir grubu vardı.

Sokak’tan aldığı ilhamla düşünmeye sürükleme konusunda kalitesi tartışılamayacak olan Wu-Tang Clan’ın en önemli isimlerinden GZA’nın da işini ne kadar ciddiye aldığını çalışmalarından görebiliyoruz. Kullandığı kafiye sistemi ve bolca kullandığı kafiyeler, adının neden The Genius olduğunu açıklıyor.

Brooklyn, NY’da doğan ve New York’un her yerinde büyüyen GZA’nın en önemli işlerini 1991’e kadar uzanan “Words from The Genius”, “Liquid Swords” ve “Beneath The Surface” albümlerinde görebiliyoruz. GZA, ününü kazanmadan önce, New York’un farklı yerlerine giderek rap kapışmalarına katılıyor ve kafiyeleriyle kendini kanıtlamaya çalışıyordu. “Her bölgede rap eğitimi aldım.” Diyor GZA gururla, çok eskiden beri rap yaptığını her seferinde vurgulayan GZA, Wu-Tang Clan’ın her zaman hip hop’ı yaşadığını belirtiyor. The Genius, 2002’de çıkardığı Legend Of The Liquid Sword albümünden sonra yaptığı bir açıklamada, küçüklüğünden beri B-Boy’lar, DJ’ler ve MC’lerin etrafında hip hop ile büyüdüğünü ve televizyonu hiçbir zaman tercih etmediğini söylüyor.

Gençliğinde, Def Jam’in kurucularından Russell Simmons ile çalışmış birçok isimle demo kaydı yapan GZA, her gün bir önceki günden daha iyi bir kafiye yazmayı hedefliyordu.

GZA’yı diğer sanatçılardan ayıran en büyük özelliği ise, sade cümleler kullanarak kafamızda karmaşık düşünceler oluşturabilmesi. Sade olmayı sevmediğini belirten GZA, bazen sadece görünen satırlarım olsa bile, tekrar tekrar dinlediğinizde aynı cümlelerden farklı anlamlar çıkarabilirsiniz ve bu da sizi düşünmeye teşvik eder, diyor GZA.

Wu-Tang Clan üyeleri arasında, ilk albümü çıkan isim olan GZA, 1991 yılında çıkardığı “Words from the Genius” albümü ile dinleyicilerin karşısına çıktı. Prodüksiyonunu çoğunlukla Easy Mo Bee tarafından yapılan albüm, çok fazla öne çıkamadı ve çok sayıda eleştiri aldı. Albümün tutmamasıyla birlikte, anlaştığı prodüksiyon şirketi kendisiyle yollarını ayırdı GZA, RZA ve Ol’ Dirty Bastard, 6 arkadaşlarını daha ekleyerek Wu-Tang Clan’i kurdu.  

Grubun çıkış albümü olan Enter The Wu-Tang (36 Chambers), müzik endüstrisini yerinden oynatmıştı, prodüksiyonunu RZA’nın üstlendiği albüm, daha önce hiç duyulmamış tarzdaydı, GZA albümdeki tüm parçalarda bulunuyordu. Albümün tamamı bir başyapıt olarak yorumlanıyordu, çoğu dinleyiciye göre GZA grubun en iyi söz yazarıydı.

1993’te çıkan albümden sonra, GZA’nın başarısı ve yeteneği ilgisiz kalmadı ve Geffen Records ile anlaşma imzaladı ve Liquid Swords albümünü çıkardı. Prodüksiyonunu RZA’nın yaptığı albümde, Wu-Tang Clan’den birçok isim düetlerle bulunuyordu. Albüm, dünyada bir hip hop klasiği olarak görülüyor ve RIAA tarafından altın sertifikası bulunuyor. Sözleri, havası, tarzı ve anlattıklarıyla akıllardan silinmeyen albüm, 1998 yılında The Source Magazine tarafından gelmiş geçmiş en iyi 100 rap albümü arasında yer alıyor.

Çıtayı çok yüksek bir seviyeye çıkaran GZA, Wu-Tang Clan’in ikinci albümü olan Wu-Tang Forever’dan sonra ikinci kez solo albüm için kolları sıvadı. “Beneath The Surface” albümünü 1999 yılında çıkaran GZA, albümde şüphesiz RZA’nın eksikliğini hissediyordu. Prodüksiyon konusunda ortalama seviyede kalan albümde RZA sadece bir şarkıyı üstlenmişti. Albümde eleştirilerin odak noktası olan bir başka konusu ise gereksiz yere kullanılan skit’ler ve düetlerin çokluğuyla gelen GZA eksikliği.

1999-2002 yılları arasında sadece Clan ile birlikte çıkardıkları The W ve Iron Flag albümlerinde gördüğümüz The Genius, 2002’de çıkardığı Legend of The Liquid Sword albümü ile aramıza geri döndü.  Bir önceki solo albümde aldığı kötü eleştirilere kulağını veren GZA, tüm negatif yorumları düzelterek Liquid Sword moduna geri dönmüştü. Albüme gelen iyi yorumlarla birlikte, GZA 2004 yılının çoğunu solo ve Clan ile birlikte turlarda geçirdi.

2005 yılında geldiğimizde, GZA bu sefer DJ Muggs (Cypress Hill albümünün prodüktörü) ile birlikte Grandmasters adında bir albüm çıkardı. Rap’i bir satranç oyununa benzeten ve bol bol story-telling içeren albümde, GZA artık kendinden bahsederken hip hop topluluğunun saygın bir üyesi olduğundan bahsediyordu.

GZA, Harvard ve Oxford’un da dahil olduğu çeşitli üniversitelerde dersler verdi. Çocukluğundan beri bilime olan ilgisini her anında hissettiren The Genius, akademik bağlantılarından Dr. Christopher Emdin ile kurduğu Science Genius programı ile yeni bir adım attı. Bu program, New York City öğrencilerinin bilime olan ilgisini arttırmak ve akılda kalıcılığını arttırmak için bilim ve hip hop’ı buluşturuyordu.

Diskografi

 • Stüdyo Albümleri
  • Word from the Genius (1991)
  • Liquid Swords (1995)
  • Benerath the Surface (1999)
  • Legend of the Liquid Sword (2002)
  • Pro Tools (2008)
 • Ortak Albümleri
  • GrandMasters (DJ Muggs ile birlikte) (2005)