Run-DMC, Joseph Simmons
(Run), Darryl McDaniels (DMC) ve Jason Mizell (Jam Master Jay)’den oluşan
Amerikalı hip hop grubudur. 1980’lerde hip hop müziğinin ilk büyük grubu olarak
en önemli gruplarından biri haline geldiler ve hip hop’un ana akımına girmesine
öncü oldular.

Run-DMC, 1970’lerin sonlarında Queens, New York’ta kuruldu. İlk başlarda tüm çalışmalarını Jam Master Jay ve annesinin evinde, annesinin tamamen kendilerine ayırdığı salonda yapan grubun kuruluşunda ise Run’ın kardeşi Russell Simmons (aynı zamanda Def Jam’in de kurucularından biri) büyük rol oynadı. İlk albümleri “Run-DMC” 1984 yılında yayınlandı ve büyük bir hit oldu. Albümden çıkan “Sucker MCs” parçası siyahilerin okulu bırakma oranının hızla arttığı bir dönemde onları tekrar eğitime yönlendirmeyi hedefliyorken “Hard Times” parçası ise Queens’teki fakirliği ve sosyopolitik ortamı gözler önüne seriyordu.

Run-DMC, sonraki albümlerinde de başarılı oldu. 1985 yılında yayınlanan King of Rock albümü, ağır bas gitarlar, basit melodiler ve agresif vokal tarzı ile hip hop müziğinin rock müzikle kaynaşmasına öncülük etti. Albümden çıkan “King of Rock” single’ı klibiyle birlikte rock ve hip hop müziklerinin bir araya geldiği ilk hitlerden biri oldu. Sadece Amerika’da 2 milyondan fazla satış yapan albümün “Rock Box” parçası MTV’de düzenli olarak yayınlanan ilk rap parçası olma özelliğini de taşıyor.

Run-DMC, 1986 yılında yayınlanan Raising Hell albümü, hip hop müziğinin en önemli albümlerinden biri oluyor ve ilk platinium rap albümü ödülünü alıyor. Bununla da yetinmeyen grup Grammy adaylığı olan ilk rap albümünü de yapmış oluyor. Albümün en ikonik parçalarından biri olan “Walk This Way” Queens partilerinde sıklıkla beat’i çalan ve sokak partilerinde üzerine rap yapılan bir altyapı olarak Run-DMC grubunun akıllarındayken, şarkının sahibi Aerosmith’le ortak olarak çıkıyor ve albümün Rock radyolarında da çalmasını sağlıyor.

Run-DMC, 1988 yılında yayınlanan Tougher Than Leather albümüyle başarısını sürdürdü. Albümden çıkan “My Adidas” single’ı ise markalar ve sanatçılar için bir dönüm noktasıydı. Bu noktada biraz daha geriye gidecek olursak, o zamana kadar tüm rap sanatçıları konserlerine daha parlak ve diskolara uygun giyinerek çıkıyor ve danslarıyla birlikte bir sahne performansı sergiliyorlardı. Run-DMC ise sokakta giyindiği gibi giyinerek farklı bir tarz yaratmaya karar vermişti. En karakteristik özelliklerden biriyse bağcıksız Superstar ayakkabılarıydı, bunun arkasında ise o dönem hapishanedeki tutsakların ayakkabılarında bağcık olmasına izin verilmemesi yatıyor. Artık tüm Run-DMC konserleri bir adidas reklam filmi gibi görünmeye başlamıştı. Bu sadece sahnedekilerle değil hayranların giyimine de yansımıştı. Bunu fark eden dönemin Run-DMC menajeri, adidas yöneticilerinden Angelo Anastasio’yu 19 Temmuz 1986 tarihli Madison Square Garden konsere davet ediyor. “My adidas” parçası söylenirken herkesin ayakkabılarını kaldırmasını isteyen grup Anastasio’yu etkilemeyi başarıyor. Konserin bir kısmında acapella yapan grubun satırları arasında yer alan “Give us a million dollars” satırı gerçek oluyor ve 1 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza atılıyor.

Kısa sürede artan başta Superstar olmak üzere adidas ürünleri satışlarından sonra adidas Run-DMC’ye özel giyim ve ayakkabı koleksiyonu çıkararak bir ilke daha imza atıyor.

Run-DMC, 1990’lı yıllarda da başarılı olmaya devam etti. 2001 yılında yayınlanan Crown Royal albümü, grubun son stüdyo albümü oldu. Fred Durst, Kid Rock, Nas, Prodigy ve Method Man gibi isimlerin konuk olduğu albüm, Jam Master Jay’in stüdyoda vurulmasından yaklaşık 18 ay öncesinde çıkış yapmıştı. Her ne kadar Run-DMC albümü olsa da DMC’nin sadece 2 parçada yer alıyor olması dinleyicilerin gözünden kaçmamıştı. DMC daha sonrasında verdiği röportajlar, albümün hazırlık aşamalarında kendisinin bağımlılıkla mücadele ettiğini ve Run ile JMJ’nin tüm albümü tamamladığını belirtti. Rehabilitasyon sürecini atlatan ve sağlığına kavuşan DMC, sonrasında okullarda ve rehabilitasyon merkezlerinde konuşmalar düzenleyerek hem bağımlılıkla mücadeleyi destekliyor hem de hip hop’ı yaymaya devam ediyor.

Her ne kadar Run-DMC albüm çıkarmayı bırakmış olsa da grubun etkileri bitmemişti. Rolling Stone kapağında yer alan ilk rap grubu olan Run DMC, 2002 yılında Hollywood Rockwalk’a girerek bir ilke daha imza atmıştı. 2007 yılında MTV’nin Greatest Hip Hop Group of All Time ödülünü alan Run-DMC 2009 yılını da dolu dolu geçirdi. Queens’teki bir caddeye Run-DMC Jam Master Jay adı verildi. 4 Nisan 2009’da ise Eminemin duyurusuyla Run-DMC Rock&Roll Hall of Fame’e giren ilk rap grubu olmuş oldu. Run-DMC’nin dağılmasından yıllar sonra bile grubun aldığı son ödül ise 2016 yılında Grammy Yaşam Boyu Başarı ödülü oldu.

RUN-DMC Inducted Into Hollywood RockWalk

Hip hop kültürünün en önemli gruplarından biri olan Run-DMC Jam Master Jay’in ölümünden yıllar sonra 2012’de grubun dağıldığını emekli olduklarını duyurdu. Grup, hip hop müziğinin popülerlik kazanmasına ve ana akıma girmesine yardımcı oldu. Run-DMC, hip hop müziğindeki marka ortaklıklarının ve rock müzikle kaynaşmanın öncüsü oldu.