Bir önceki yazım olan Kanye West ve Sneakers -1’de, Ye’nin el attığı ayakkabılarının ilk kısmını yani 2009’a kadar olan kısmı yazmıştım. Bu yazımda da 2012’den günümüze olan ayakkabılarını yazıyor olacağım.

Nike Air Yeezy 2 – Platinium/Wolf Grey – Black/Solar Red

Nike Air Yeezy 2 2012

İlk Yeezy’nin çıkılından bu yana 3 sene geçmişti ve insanlar yeni bir Yeezy gelip gelmeyeceğini, gelecekse ne zaman geleceğini merak etmeye başlamışlardı. Bir gün, beklenmedik bir şekilde, Nike’ın ‘’Black Mamba’’ promosyon videosunda Kanye West de yer aldı. Videoyu izleyenler, Kanye’nin ayağındaki daha önceden hiç görmedikleri ayakkabbı’nın Yeezy 2 olduğunu düşündü ve bir anda bunun dedikodusu yayıldı. Farklı farklı dedikodular iyice yayılmaya başlamıştı, bazı dedikodular tahmini satışa çıkış tarihleri söylerken bazıları ise Yeezy 2’lerin hiçbir zaman satışa çıkmayacağını söylüyordu. Kanye’nin ‘’Black/Solar Red’’ renk çeşidiyle fotoğrafı çıktıktan ve Video Müzik Ödüllerinde ‘’Platinum/Wolf Grey’’ renk çeşidini giyindikten sonra, iyi rengin de aynı gün satışa çıkacağı açıklandı. Yeezy 2’ler, ilkine göre çok daha kaotik bir hal almıştı, bazı mağazalar sadece VIP üyelerine ayakkabıyı sattığı için suçlanmıştı. Bazı Yeezy fanları, farklı şehirlerdeki mağazaların çekilişine kayıt olmuş, çekilişi kazanınca uçakla kazandığı şehir’e gidip ayakkabılarını aldılar. Günümüzde hala ayakkabı çok ilgi görüyor ve fiyatı 5 bin dolar civarından başlıyor.

Nike Air Yeezy 2 – Red October

Nike Air Yeezy 2 – Red October – 2014

Bu ayakkabının tamamıyla ayrı ve dönüm noktası olan bir hikayesi var. İlk Yeezy 2’lerin çıkması ile birlikte, farklı renk çeşidinin de geleceği söyleniyordu. Birkaç ay sonra, tamamı ile kırmızı bir Yeezy 2 modelinin fotoğrafı sızdırıldı. Sonrasında Yeezus albümünü tanıtmak için çıktığı bir programda ‘’Red October’’ (Ayakkabının adını Kanye kendisi koyuyor) modelini giymesiyle birlikte insanlar, ayakkabının satışa çıkacağını düşünüyordu.  Ardından, Ağustos 2013’de bu ayakkabının albümü alanlardan 50 kişiye çekiliş ile verileceği Kanye’nin internet sitesi üzerinden açıklandı, ama bu ayakkabılar Şubat 2014’e kadar kargoya verilmedi. Çekiliş bittiktien sonra Kanye, Nike ile olan sorunlarını farklı radyo programlarında dile getirmeye başladı. Ve son olarak Nike’dan ayrılıp Adidas ile çalışacağını açıklaması ile birlikte insanlar bu ayakkabının çıkma ihtimalinin kalmadığını düşünüyordu. Şubat 2014’de Nike twitter hesabından attığı tweet’te Nike Air Yeezy 2’nin satışa çıktığını duyurdu. Bugün değeri 9 bin dolar civarında olan ayakkabının böyle satışa çıkacağını kimse tahmin edemezdi, ama böylece Kanye West’in Nike ile ortaklığı da son bulmuş oldu. Kanye bundan sonra Adidas ile yoluna ediyor olacak. 

Adidas Yeezy 750 – Choclate – Glow in the Dark – Triple Black

Yeezy Boost 750 2015

Kanye Adidas ile anlaşması ile birlikte hemen çalışmalara başladı ve ilk ayakkabısı Şubat 2015’de geldi. 10 Şubat’ta seçili mağazalarına astığı afişler ile ayakkabıyı duyuran Adidas, 14 Şubat’ta Adidas mobil uygulaması üzerinden rezervasyon yapanlara sadece New York’ta olmak üzere 9000 çift ayakkabı sattı, ve bu rezervasyonların dolması 10 dakika sürdü. Ayakkabının mağazalardan direkt olarak satışa çıkması ise 21’inde başladı ve 28 Şubat’ta dünya çapında hiçbir mağazada ayakkabıdan kalmamıştı.

Haziran 2017’de tekrar sezon 2 ile birlikte satışa çıkan ayakkabıya, gri ve fosforlu renklerden oluşan ‘’Glow in the Dark’’ modeli eklendi. İleriki aylarda ise ‘’Chocolate’’ ve ‘’Triple Black’’ renk çeşitleri eklendi. 350 Dolar’dan satılan ayakkabıların fiyatı, sınırlı üretim ve yoğun talep nedeniyle, bugün 850 dolar civarında. 

Yeezy Boost 350 – Turtledove – Pirate Black – Moonrock – Oxford Tan

Yeezy Boost 350 2015

Haziran 2015’de Yeezy 350 ile tanıştık. Tüm dünyada satışa çıkan ayakkabı, önce sadece beyaz/gri ‘’Turtle Dove’’ renk çeşidi ile çıktı. 22 Ağustos’ta ise tamamıyla siyah olan renk çeşidi ‘’Pirate Black’’ satışa sunuldu, bununla beraber ‘’Moonrock’’ modeli de seçkin mağazalarda sneakerhead’ler ile buluştu. Yeezy Boost 350 serisinin son renk çeşidi ise birkaç iyileştirme ile birlikte 2016’nın başlarında çıkan açık kahverengi ‘’Oxford Tan’’ modeli oldu.

Yeezy Boost 950 – Chocolate – Pirate Black – Moonrock – Peyote

Yeezy Boost 950 Duckboot 2015

Bu model aslında Yeezy’lerin farklı bir kitleye hitap ettiği ilk ayakkabı ve aynı zamanda en pahalı Yeezy modeli. Ekim 2015’de 400 dolara seçili mağazalarda ve online olarak satışa çıktı. Ayakkabı, sneaker’dan ziyade askeri botları andırıyordu. Peyote, Moonrock, Chocolate ve Pirate Black olmak 4 farklı renk çeşidi ile satışa çıktı.

Yeezy 350 Football Boots – Turtle Dove

Yeezy 350 Krampon 2016

Kanye, Yeezy 350 Football Boost ‘’Turtle Dove’’ ayakkabısıyla ilk atletik ayakkabısını Eylül 2016’da satışa çıkarmış oldu. Yeezy Boost 350’ye benzeyen ayakkabıyı Amerikan futbolu için yapılmış. İlk olarak 2016’da NFL’de giyildi. Ayakkabıyı giyen DeAndre Hopkins 6.000 dolarlık cezaya çarptırıldı, sebebi ise NFL forma kurallarına uymaması.

Yeezy Boost 350 V2 – Beluga – Cinder

Yeezy Boost 350 V2 2016

Şüphesiz piyasada dolaşan en meşhur Yeezy, ilk olarak 2016’da gördüğümüz Yeezy Boost 350 V2. 350 V2’ler, eski 350’lere göre biraz daha yüksek topuk ve şeffaf tabanla geldi. İlk renk çeşidi Beluga oldu, gri ayakkabının yanındaki turuncu çizgide ise SPLY 350 yazıyor -açılımının ‘Supply 350’ veya ‘Saint Pablo Loves You’ olduğu düşünülüyor- Ayakkabının satışa çıkışından günümüze 10’dan fazla renk çeşidi piyasaya sürüldü ve hepsi dakikalar içinde tükendi.

Yeezy Powerphase – Simple Brown – Grey – Core Black

Yeezy Powerphase 2017

Adidas Powerphase 28 Mart 2017’de 120 $’a satışa çıktı. Bu Retro ayakkabı, Adidas’ın 80lerde çıkan bir antrenman ayakkabısının yenilenmiş hali. 2018 yılında kadar ayakkabının 3 farklı renk çeşidi piyasaya sürüldü. 2019 yılında ise ayakkabının farklı renk çeşitleri gelmeye devam ediyor

Yeezy Boost 700 – Wave Runner – Mauve – Utility Black

Yeezy Boost 700 2017

Bu ayakkabımızı ilk olarak Şubat 2017’de Yeezy Season 5 lansmanında Wave Runner rek çeşidi ile görme fırsatımız oldu. Bu zaman ise tam olarak chunky sneaker olarak bildiğimiz bu tip ayakkabıların sokaklarda patlamaya yaptığı zamana denk geliyor. Kanye, eşi Kim Kardashian’ın da etkisiyle, Yeezy’leri farklı bir yöne taşıdı. Yeezy Boost 700’lerin önceki modellere göre farklı silueti ve kontrast renkleri nedeniyle sneakerhead’leri ikiye ayırmıştı.

Bu ikilem, Chance The Rapper’ın Saturday Night Live sunuculuğu yaparken bu ayakkabıyı giymesiyle son buldu.

2019 yılında 6 farklı renk çeşidi ile birlikte satışa çıkmaya devam ediyor.

Yeezy 500 – Stone – Soft Vision – Utility Black

Yeezy 500 2018

Kanye bir değişikliğine bu ayakkabı ile devam etti. Yeezy 500, Boost tabanı olmadan çıkan ilk Yeezy modeli oldu. Bu ayakkabı ise Adidas’ın 1997’den beri kullandığı ‘Feet You Wear’ teknolojisi ile geldi. Bu teknolojiyi ilk olarak Kobe Bryant’ın imza ayakkabısı olan Adidas KB8 III’de görmüştük, bu teknolojinin asıl amacı ise basketbolcuların bileğinin burkulmasını önlemekti. Tabanının ayakkabıya göre daha kaba duruşu ise Chunky Sneaker modasına tam uyuyordu.

Ayakkabıyı ilk olarak 2017’de Kanye’nin ayaklarında gördük ama bu ayakkabının resmi olarak satışa çıkması ‘Desert Rat’ renk çeşidi ile Nisan 2018’i buldu.

Ayakkabının farklı renk çeşitleri 2020 yılında çıkmaya devam ediyor.

Yeezy Boost 700 V2 – Static – Tephara – Inertia

Yeezy Boost 700 V2 2018

Adından da anlaşılacağı üzere Yeezy 700’e benzemesiyle dikkat çekiyor. Chunky Sneaker kategorisine giren ayakkabının katmanlı üst kısmıyla ilgi odağı oldu. 300 $ olarak sınırlı sayıda satışa çıkan ayakkabı, 2018’in en iyi ayakkabılarından biri olarak görülüyor.

İlk olarak gri/beyaz olarak ‘Static’ renk çeşidi ile çıkan ayakkabının 2020 yılında farklı renkleri gelmesi bekleniyor.

Yeezy Desert Boot – Rock – Oil – Salt

Yeezy Desert Boot 2019

Adidas Yeezy, 2019’un Nisan ayında farklı bir siluetle daha karşımıza çıktı. Tasarımı sırasında Kanye’nin birçok insandan tavsiye ve fikir aldığı ayakkabı, Kanye’nin en sevdiği 3 renkçeşidiyle birlikte satışa çıktı.

Yeezy 380 – Mist – Alien

Yeezy Boost 380 2019

Kanye West’in ayakkabı serisinin en yeni modellerinden biri olan Yeezy Boost 380 ‘Alien’ renk çeşidi ile 16 Kasım’da 230$’a satışa çıktı. Bu sene şimdiye kadar Mist Reflective, Blue Oat ve Mist renk çeşitleri de satışa çıktı.

Yeezy Boost 700 V3 – Alvah

Yeezy Boost 700 V3 2020

Popüler Yeezy Boost 700 modelinin üçüncü versiyonu.  Aslında ayakkabıyı 2018’de Kanye’nin twitter hesabında görmüştük. Sonrasında ise Kanye’nin sneaker temalı bir röportajında ve son olarak ise DJ Khaled’e Boost 700 V3 verdiği videoyu görmüştük. Bu ayakkabının bir özelliği de 700 serisinde ilk defa bir ayakkabı Boost yastıklaması olmadan çıktı. Ayakkabı resmi olarak Aralık 2019’da çıktı, 2020 yılında ise yeni renk çeşitlerinin gelmesi bekleniyor.

YZY QNTM

YZY QNTM 2020

Yeezy’den yine uzay temasını andıran, günlük kullanıma da uygun bir basketbol ayakkabısı. Ayakkabının renkleri genel olarak siyah, beyaz, gümüş ve gri. Her ne kadar bir ayakkabı gibi tanıtılsa da aslında iki farklı ayakkabı olarak satışa çıktı. YZY BSKTBL QUANTUM, performans odaklı basketbol ayakkabısı, ve YZY QNTM QUANTUM, günlük giyime uygun ayakkabı. İki model de NBA All-Star haftasında (14-16 Şubat) 250$’dan satışa çıktı. Ayakkabının bu kadar ilgi görmesinin sebebi ise Yeezy’nin ilk ve tek basketbol ayakkabısı olması.

Boost 700 MNVN – Triple Black – Bone – Phosphor

700 MNVN 2020

Kanye’nin en farklı siluetlerinden biri olan 700 MNVN yıl boyunca farklı renk çeşitleri ile satışa çıkıyor. 700 MNVN modelini diğer Yeezy 700 ailesinden ayıran en büyük özelliği ise içinde ‘Yeezy’ kelimesi geçmeyen ilk Yeezy modeli olması. Bunun yanında bu ayakkabının malzemeleri de diğer Yeezy 700 modellerinden farklı. Süet ve deri yerine bu ayakkabıda naylon kullanılıyor. İlk olarak Triple Black renk çeşidi ile 8 Şubatta satışa çıktı.

Yeezy 500 Hight Tyrian

Yeezy 500 High Tyrian 2020

Yeezy serisinin karanlık temalı bu ayakkabısı, kaba yapısıyla yarı basketbol yarı hiking ayakkabılarını çağrıştırıyor. Yapımında kullanılan 3 ana madde: süet, kauçuk ve deri ve hepsi ayrı renklerde kullanılıyor. 16 Mayıs’ta 220$ olarak satışa çıkan ayakkabının sadece erkek numaraları bulunuyor.