Bu sene, Chicago’lu Kanye West’in önümüzdeki 10 yılı etkisi altında bırakacağı albümü olan The College Dropout’un 14. senesi.  Albümden önce de yayınladığı mixtape’ler ve prodüktörlüğü sayesinde adı zaten biliniyordu, ama Kanye’nin karakterini oluşturan ve yansıtan şey bu albümdü. Kanye’nin hedefi her zaman müzikten çok daha fazlasıydı. Sneaker dünyası da Kanye’nin etkisi hissetti, Air Yeezy Red October modelinin çıkacağı gün giydiği kendine özel ayıcık logolu Nike Air 180 ile Red October’ların önünce geçmişti.

Bu yazıda Kanye West’in tasarımlarında rol aldığı tüm sneaker’ların 2009’a kadar olan kısmını toplamaya çalıştım.

Kanye West x Nike Air 180
Kanye West x Nike Air 180

Kanye West x Nike Air 180  2005-2006

Kanye Nike ile kendi modelleri üzerinde çalışmaya başlamadan çok daha önce, Nike’ın klasik modelinden kendine özel renk çeşiti (colorway) almıştı. Gördüğünüz Nike Air 180 çifti ise herkes tarafından beğenilen ilk albümünü anmak için yapılmıştı. Tam tarihinin bilinmeme sebebi ise bu ayakkaının Kanye West’e özel olarak sadece onun için yapılmış olması, ama 2005-2006 arasında bir zamanda yapıldığı tahmin ediliyor. Ayakkabı orijinal olarak sadece tek 12 (US Size) bedeninde yapılsa da yıllar içinde birkaç örneği daha eBay üzerinden görüldü.

Kanye West x Bape ''Dropout Bear'' Bapesta
Kanye West x Bape ”Dropout Bear” Bapesta

Kanye West x Bape ”Dropout Bear” Bapesta 2006

2006 yılının aralık ayında, Kanye West ilk sneaker koleksiyonu olan “Dropout Bear“ Bapesta’ları çıktı. Kanye’nin Bape markasını desteklemesinin uzun bir tarihi vardı. Sadece kariyer boyunca ayakkabılarını giyerek değil, markanın bir-iki kataloğunda da yer alarak desteğini gösterdi. Koleksiyonun sınırlı üretim olması nedeniyle çoğu fanının el boş kalmıştı ama hala internette satılan ve fiyatı 5.000 dolar civarında olan modellerini görebilirsiniz.

Kanye West x Reebox S. Carter
Kanye West x Reebox S. Carter

Kanye West x Reebox S. Carter 2008

Bu 4 çift ayakkabılık S. Carters koleksiyonunda Kanye’nin “Droupout Bear“ logosu ayakkabıların arka kısmında yer alıyor. Bu koleksiyonu çoğu kişi unutuyor hatta eBay üzerienden promosyon seti yayınlanan kadar bazı sneaker meraklılarının bu koleksiyondan haberi bile yoktu. Bazıları bu paketlerin çıkmasına şaşırsa da, Kanye’nin Jay Z’yi abi olarak görmesi ve beraber yaptıkları bir çok çalışma bu koleksiyonu ve paketleri de açıklıyordu.

Kanye West x Air Jordan 6 ''Donda West'' Promo Sample
Kanye West x Air Jordan 6 ”Donda West” Promo Sample

Kanye West x Air Jordan 6 ”Donda West” Promo Sample 2008

2008’de görüşen bu ayakkabı hakkında çok fazla bilgi verilmese de, ayakkabının 2008’de hayatını kaybeden Kanye West’in annesi Donda’nın anısına yapıldığın biliyoruz. Beyaz ağırlıklı ayakkabıyı dövmeleri andıran şekiller kaplıyor. Ayakkabıda annesi ile bağlantı kurması Late Registration albümündeki Roses şarkısını da baz alarak çiçek deseni koyulmuş. Bu ayakkabı her ne kadar çıkmamış olsa da, çıkacak olsa neye benzeyeceğini görmek güzel olmuş.

Kanye West x Nike Air Huarache 08 ”Glow in the Dark Tour”

Kanye West x Nike Air Huarache 08 ”Glow in the Dark Tour”

Kanye için özel üretilmiş olan bir ayakkabı daha. Bu Nike Air Huarache 08 modelinde Kanye’nin ne kadar rol aldığı pek de bilinmiyor çünkü görünürde Kanye ile ilgili bhiç bir şey yok. Aslında yapılan şey Kanye’nin 2008’deki “Glow in the Dark“ turuna uyacak neon renkli göz kamaştırıcı bir renk çeşidi. Bu ayakkabıdan ise sadece 5 tane var olduğu söyleniyor ve internette rast gelmesi imkansıza yakın.

Nike Air Yeezy
Nike Air Yeezy

Nike Air Yeezy 2009

2009, Kanye West’in en önemli iş ortaklıklarından birinin yılı oldu. Kanye’nin Grammy Ödüllerinde “Stronger“ ve “Hey Mama“ parçalarını söylerken giydiği ayakkabıları gören herkes modelini merak etmeye başladı, yanda parlayan Nike Swoosh’u sayesinde bildiğimiz tek şey modelini bilmediğimiz bir Nike modeli olduğuydu. Sahnesi bittikten bir süre sonra, Kanye’nin kendi imza ayakkabısını giydiği ortaya çıktı. Aylarca, ayakkabının sadece Kanye ve ailesi için olduğu dedikoduları dolaşsa da, Yeezy’lerin satışa çıkacağı açıklandı. Kanye, kendi tasarımı olan ayakkabıları ilk defa sınırlı üretimle satışa çıkarmış oldu. Farklı şehirlerde günlerce mağazaların önünde sırada bekleyen sneakerhead’ler ve Kanye fanları oldu. İnternette dolaşan bir sürü model olsa da, sadece üç renk çeşidi satışa çıktı ve her biri anında tükendi. Bir süre sonra bu ayakkabılar çoğu ünlünün ayağında görülmeye başladı ve eBay’de fiyatları 400 dolar’dan binlerce dolara çıktı. Günümüzde hala online marketlerde en pahalı ayakkabılardan biri olarak yer alıyor.

Kanye West x Louis Vuitton Don

Kanye West x Louis Vuitton Don 2009

Aşağı yukarı Air Yeezy’lerin satışa çıkması ile aynı zamanda, Louis Vuitton da Kaanye West ile birkaç modellik koleksiyonunu hazırlıyordu. Koleksiyondaki her ayakkabı, Kanye için ekibinden birini hatırlatıyordu. Koleksiyondaki Don modeli, menajeri olan Don C adına yapılmıştı. Don C aynı zamanda moda dünyasında da Just Don markası ve RSVP galerisini kurması ile de tanınıyordu. Koleksiyonun en meşhur 2 renk çeşidi ise kırmız ve Patchwork çiftleri. Ayakkabı aynı zamanda krem, gri ve siyah olarak da piyasaya çıktı.

Kanye West x Louis Vuitton Jasper

Kanye West x Louis Vuitton Jasper 2009

Bu model adını Kanye’nin arkadaşı ve berberi olan Ibn Jasper’den alıyor. Kanye bu modelinde de ayakkabının arka kısmını yüksek tutuyor. Yine 3 renk çeşidi yayınlanan ayakkabı siyah, krem ve Patchwork olarak çıktı. Siyah ve krem rengi olanlarda 2 cırt cırt varken, patchwork modelinde biri diğerinin üstünde olmak üzere 3 cırt cırt bulunuyor.

Kanye West x Louis Vuitton Hudson

Kanye West x Louis Vuitton Hudson 2009

Koleksiyonun son ayakkabısı “Hudson“ G.O.O.D. Music sanatçısı Mr Hudson’dan adını alıyor. Hudson modeli, koleksiyonun en sadece ve geleneksel lüks ayakkabısı siluetinde. Çoğu Louis Vuitton mağazasına bu model yollanmadı, yollansa bile sadece beyaz rengi yollandı ve az miktarda yollandı. Patchwork modeli de vardı ve çok az sayıda üretildiği için az satıldı. Aylar sonra eBay’de siyah modeli de satışa çıktı.