Sneaker severlerin yakından tanıdığı Hiroshi Fujiwara, gizemli havası ve minimalist tarzı ile modern dünyanın zirvesine doğru adım adım yükseldi. Fujiwara, Louis Vuitton, Nike, Rolex, Pokemon ve Medicom Toy gibi birçok marka ile iş birliği yaptı. Günümüzde dünyanın dört bir yanında bilinen Fragment Design kurucusunun, Japonya’nın Ise şehrinden başlayan hikayesine bir de birlikte göz atalım.

1964 yılında doğan Hiroshi Fujiwara, 18. Yaş günü ile birlikte Tokyo’ya giderek moda ve müziğe olan ilgisinin peşinden koştu. 10’lu yaşlarının sonlarına doğru Punk Rock hayranı olan Fujiwara, Londra’ya gidiyor. Londra’da Malcoml McLaren ile tanışan Fujiwara, daha sonrasında New York’a gidiyor, Afrika Islam ve Kool Lady Blue gibi isimlerle aynı ortamda bulunan Hiroshi hip hop ile tanışıyor ve aşık oluyor. Amerikadan aldığı albümleri Tokyo’ya götüren Hiroshi, Amerika ile Japonya arasındaki bağlantı oluyor. İleriki yıllarda DJ’lik yapan isim, birkaç arkadaşı ile kurduğu Tiny Panx grubu ile Tokyo’nun farklı yerlerinde partiler de düzenledi.

90’lı yılların başında, Fujiwara ilk markası olan “Good Enough”u kuruyor. En başından beri moda anlayışının farklı olduğu belliydi. Bu minimal tarzın esintileri, günümüzdeki Fragment iş birliklerinde hala kendini gösteriyor. Fragment Design, yeni yüzyıla girmemiz ile 2003 yılında ilk kez yeni adıyla karşımıza çıktı.

İş Birliklerinin Kralı

Fragment Design, iş birliği dünyasına yeni bir soluk getirerek ortak olduğu markalar ile birlikte stratejiler belirleyerek trendlere uyum sağlıyor veya kendi trendini yaratıyor. Şimşek şeklindeki Fragment Design logosunu bugüne kadar bir araba üreticisi olan Maserati ile, oyuncak yapan Medicom Toy ve Pokemon ile ve hatta lüks markalar olarak bilinen Rolex ve Louis Vuitton ile yanyana bile gördük.

Fragment’ın iş birlikçi ruhu, giyim sektöründeki ortaklıklarda yeni bir tarza yol açıyor. Eline geçen her şeye doğrudan şimşek ekleyerek veya şimşek esintileri katarak akıllara kazınan bir hal alıyor. Örnek verecek olursak, Fragment’ın çeşitli iş birliklerinde, markanın imza parçasının orijinalliğini koruyarak sanatsal değerini arttırdığını gördük. Moncler, Off White, ASSC ve hatta Cyberpunk 2077, hepsi Fujiwara’nın büyüsünden nasibini aldı. Biraz önce verdiğimiz markaların her birinin tarzı ve imajı farklı olsa da Fragment hepsinde kendini gösterebiliyordu.

Perde arkası, eleştiriler ve daha fazlası

Moda dünyasından çoğu kişinin aksine, Fujiwara halkın gözünde daha sessiz ve görünmeyen bir isim. Hiroshi Fujiwara, Supreme gibi markalar gibi karışık ve kalabalık renkler yerine basit ve iki tonda renkleri tercih ediyor. Fragment’ın sızıntılar konusunda bu kadar çok duyulması da pek şaşırtıcı olmasa gerek, perde arkasında bu kadar gizemli bir insan varken çalışmaları da ister istemez daha merak uyandırıcı ve heyecanlı oluyor.

Perde arkasında yaşanan bir başka olay ise, Nike’ın Fujiwara ve Virgil Abloh ile iletişime geçerek “The Ten” koleksiyonu için çalışmalarını istemesi. Bu dostane yarışın kazananı hepimizin bildiği gibi Virgil oldu. Ama yine de Fujiwara’nın tasarladığı Air Jordan 3 Fragment modeli de ileriki yıllarda karşımıza çıkmıştı.

Tüm bunların yanı sıra, herkes Fragment’a hayran değil tabii ki. Bir kesim moda takipçilerine göre Fragment’ın tüm yaptığı farklı düz ve sadece renkler ile logolarını birleştirerek sürmek olduğunu öne sürdü. Bazı Sneakerhead’ler de Jordan 1 Royal Toe çıktığında aynı düşünceyi paylaşıyordu, Air Jordan 1 Fragment modeline çok benzeyen bu iki colorway’in arasındaki tek fark topuk kısmındaki Fragment logosu ve bu da resell fiyatındaki farkı yaklaşık olarak 10 katı kadar değişiyordu.

Günümüzde Fragment Design

Üçlü iş birlikleri şimdiye kadar nadir görünen bir haber oluyordu ama bundan sonra daha sık göreceğe benziyoruz. Son dönemde satışa çıkan Travis Scott, Fujiwara ve Jordan Brand’in ortaya çıkardığı Jordan 1 modelleri ile sevenlerini hayran bırakan üçlü, vintage görüntüsü, ikonik Fragment logosu ve La Flame’den alışık olduğumuz ters Swoosh ile yıla damgasını vurdu. Bu 3 büyük isimin bir araya getiren projenin ürünü olan Jordan 1 High ve Low modellerinin fiyatları da tavan yapmış durumda.

Kaynak