Bu yazımda sizlere Air Max Day’in tarihinden bahsedeceğim, ama öncesinde Air Max’e kısaca bir bakalım.

İlk Air Max’in tasarımını aslen mimar olan Tinker Hatfield 1985 yılında yapıyor, tabanı pencereli şekilde tasarlanan Nike Air Max 1’ın tasarlarken Paris Georges Pompidou Merkezinin tasarımından esinleniyor. Her ne kadar tasarımı 1985 yılında hazır olsa da Nike ayakkabıyı 1987 yılında satışa çıkarıyor. 

Air Max Day, 2014 yılından itibaren kutlanmaya başlayan ve sneaker kültüründe önemli yer edinen Air Max’in ilk çıkışının kutlanması denebilir ve tabii ki bunu ön plana çıkaran Nike Marketing ekibinin bir pazarlama stratejisi. Peki Air Max Day’de neler oluyor? Farklı ülkelerde yeni Air Max’lerin tanıtım partileri, güne özel ayakkabıların tekrar üretimi ve bazı küçük yarışmalar yapılıyor.

İlk olarak 2014 yılında kutlanan Air Max Day’de ilk Air Max’e çok benzeyen ama yeşil tabanlı versiyonu çıktı diyebiliriz, aynı zamanda dil bölümünde de 3.26 yazarak, Nike daha ilk yıldan Air Max Day’i ön plana çıkarmak istediğini göstermiş oldu.

2015’deki günde ise, Air Max Zero piyasaya sürüldü. Zero olmasının sebebi, tasarımının 1985’de Air Max One ile birlikte tamamlanmış olmasına rağmen, o zaman için fazla fütüristik olduğu ve günün teknolojisi ayakkabı üretimi için yeterli olmadığı için rafa kaldırılmıştı. 

2016 yılı ise dolu dolu geçti. İlk önce Nike, geçen sene çıkardığı Air Max Zero’nun sarı halini duyurdu. Ardından ünlü tasarımcılar Hiroshi Fujiwara, Tinker Hatfield ve Mark Parker’ın tasarladığı LD-Zero H, 90 Ultra Superfly T ve Ultra M modellerini tanıttı. Son olaraksa, sneakerhead’lere vote back adıyla bir oylama duyuran Nike, şimdiye kadar çıkardığı Air Max modelleri arasından en çok oy olan modelini (Atmos Elephant) 2017 Air Max Day’de tekrar satışa çıkardı.

2017 yılında ise bu sefer Vote Forward oylaması açıldı. Türkiye’den Bünyamin Aydın’ın (Les Benjamins kurucusu) da aralarında olduğu dünyanın farklı yerlerinden 12 tasarımcının yer aldığı, tasarımcıların yeni Air Max modelleri yarıştırıldı, ve kazanan Sean Wotherspoon oldu, Air Max 97 x 1 kombini yapan tasarımcı aynı zamanda vegan olması ile de ön plana çıktığı için ayakkabı da vegan olarak üretildi ve hiçbir hayvan ürünü de kullanılmadı. Bu yarışma ile birlikte Nike, 2017 yılında Air Max Master, Vapormax ve geçen sene oylamayı kazanan elephant modellerini çıkardı. 

2018 ve 2019 yıllarında Nike, Air Max Day’i kutlamadı ve biraz daha değer kazandırmaya çalıştı. 2021 yılında Covid-19 nedeni ile fiziksel bir kutlama yapılamadı ama Air Max Gününe özel olarak Nike, Dizzee Rascal, Masta Lee ve Iceberg gibi 16 isimden, Air Max’in onların için ne ifade ettiğini anlatan ve ayakkabının müzik, sokak kültürü, moda ve sanat üzerindeki etkisini anlatacakları bir belgesel yayınlandı.

2022 yılına geldiğimizde ise, Nike Beyoğlu mağazasının hemen yanında yer alan HOPE Alkazar’da kutlamalar hazırlandı. Shopigo, Wunder, Alt Üst ve Onaranlar Kulübü’nün yer aldığı atölyelere ek olarak ülkemizdeki sneaker topluluğunun yakında tanıdığı Bünyamin Aydın, Simple The Blog, Nazlım Naz Arslan, Can Çerçi, İlke Güzelsoy Çerçi ve Barış Yeşilbay gibi isimlerin Halkekmag moderatörlüğünde sohbet ettiği bir söyleşi de bizleri bekliyor olacak.