Hepimiz bazı günler Google’ın ana sayfasına girdiğimizde ilginç tasarımlarla karşılaşmızıdır. 11 Ağustos 2017 tarihinde ise, Hip-Hop kültürünün öncülerinden Fab 5 Freddy’nin animasyonlu sunumuyla bu kültürün başlangıcına doğru eğlenceli bir tarih dersiyle karşılaştık Google’a girdiğimizde. Sadece bununla kalmayan Google, bu eğlenceli animasyonun hemen sonrasına ise interaktif bir DJ setup’ı ve eski parçaların olduğu bi plak kutusu da hazırlamıştı. Ama gelin biraz da neden 11 ağustos olduğuna bakalım.

Back To School Jam

11 Ağustos nasıl hip-hop’un doğum günü oldu?

Şüphesiz ki bir müzik türüne veya bir kültüre doğum günü belirlemek çok da sıradan bir olay değil. Hele ki hip-hop’un elementleri (grafiti, DJ, rap, breakdance), bu tarihten önce de farklı şekillerde yapılıyorken bir tarih belirlemek ne kadar zor olsa da, 11 Ağustos1973’de DJ Kool Herc tarafından 1520 Sedgewick Avenue, Bronx’da yapılan bir parti ile hip-hop’un temelleri atılmış oluyor. 

DJ Kool Herc’ün önemi ve kattıkları

Asıl adı Clive Campbell olan jamaika asıllı DJ Kool Herc, ilk hip-hop tarzını yaratanlardan biri olarak tarihe adını yazdırdı. Herc’ün en çok bilindiği ve imzası sayılabilecek tekniği ise, “Merry-Go Round” adını verdiği ve özelliklerde funk parçalarda pistteki insanların en çok eğlendiği ve dans ettiği kısımları uzatarak daha uzun sürmesini sağlamaktı. Parçaların bu kısmına aynı zamanda “The Break” de deniyordu. İlerleyen zamanlarda ise funk parçaların bu kısımlarının adı “breakbeats” olarak evrimleşti. 

DJ Kool Herc’ün belki de en cezbedici özelliği, parçaların break kısımlarını canlı olarak parti sırasında insanları gözlemleyerek buluyor olmasıydı. Bu aralığı bulan Herc, iki turntable’ı, ve mixer’iyle parçaların break kısmını bir döngü haline getirerek dans edenleri daha da fazla coşturabiliyordu.

11 Ağustos 1973 hip-hop’un tek doğum günü mü?

Universal Zulu Nation lideri Afrika Bambataa, yaptığı verdiği röportajda hip-hop’un doğum gününü 12 Kasım 1974 olarak belirtiyor. peki ya neden 12 Kasım 1974? Bambataa’nın dediğine göre bu tarih, bu kültüre ilk hip-hop denen günü belirtiyor. b-boy’lar, b-girl’ler, MC’ler, grafiti sanatçıları ve DJ’lere ilk defa o gün hip-hop dendiğini söylüyor.